Wyszukujesz psychologa w Rzeszowie? Nasza poradnia psychologiczna zapewni Ci pomoc!

Analiza fenomenologiczna

Psychologia egzystencjalna posługuje się fenomenologiczną metodą badania egzystencji człowieka. Metoda ta polega na opisywaniu i wyjaśnianiu doświadczenia w języku doświadczenia. Język doświadczenia jest konkretny, a nie abstrakcyjny: słownictwo jego to zwykłe, powszednie słowa, a nie fachowe terminy i neologizmy. Analiza fenomenologiczna nie powinna być mylona z klasyczną metodą introspekcji stosowaną przez wczesną psychologię eksperymentalną do badania elementów świadomości. Fenomenologowie nie poszukują elementów, starają się opisać i zrozumieć doświadczenie, tak jak pojawia się ono bezpośrednio w świadomości. Na przykład Van Kaam pisze: takie doświadczenia, jak odpowiedzialność, trwoga, lęk, rozpacz, wolność, miłość, zdumienie czy decyzja nie mogą być mierzone ani też poddawane eksperymentom. […] One po prostu istnieją i mogą być wyjaśnione jedynie tak, jak są nam bezpośrednio dane (1966, s. 187).

W pięknym początkowym ustępie drugiego tomu książki Oswalda Spenglera Decline of the West (1932 – Zmierzch Zachodu) mamy przykład tej właśnie „obecności” {givenness) doświadczenia.

Spójrz na kwiaty wieczorową porą, jak jeden po drugim zamykają się w zachodzącym słońcu. Wywiera to na tobie dziwne wrażenie, odczucie niejasnego lęku w obliczu tej ślepej, do snu podobnej, ziemskiej egzystencji. Niemy los, ciche łąki, te zarośla i gałązki nie poruszają się same, to wiatr igra z nimi. Tylko ta mała muszka jest wolna – tańczy jeszcze w wieczornym świetle, leci tam, gdzie chce (s. 3).

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.