Wyszukujesz psychologa w Rzeszowie? Nasza poradnia psychologiczna zapewni Ci pomoc!

Główne cechy charakterystyczne

Przyjmowanie roli człowieka dorosłego: prawna pełnoletność: odpowiedzialność materialna: prawa wyborcze: małżeństwo: zatrudnienie: potomstwo: kontynuacja szkolenia zawodowego: pełne zaangażowanie w działalności ludzi dorosłych: łata szczytowe dla osiągnięć sportowych (do lat 35).

Ustalenie się ról społecznych i zawodowych: lata szczytowe dla osiągnięć umysłowych: lekki spadek niektórych funkcji fizycznych i umysłowych, widoczny w testach sprawności maksymalnej: starszeństwo (seniority): nagromadzenie względnie trwałych zasobów materialnych i kontaktów społecznych.

Kontynuacja okresu ustalonych ról społecznych i zawodowych: usamodzielnienie się dzieci: zmniejszanie się funkcji seksualnych i rozrodczych (klimakterium): powrót niektórych kobiet do pracy zawodowej. Wyraźniejsze obniżenie się funkcji fizycznych i umysłowych: lata szczytowe dla niektórych osiągnięć społecznych i autorytetu lub częściowe wycofywanie się z ról zawodowych i spraw społecznych: dalsze zmniejszenie się funkcji i zainteresowań seksualnych.

Wycofywanie się z ról zawodowych i społecznych lub utrzymanie społecznego autorytetu pewnego typu: większe znaczenie więzi rodzinnych i kontaktów w grupie najbliższej: zwiększona podatność na niedomagania fizyczne i psychiczne: pogorszenie kondycji fizycznej i umysłowej: niepełna wydolność biologiczna i psychiczna w codziennych czynnościach życiowych.

Zależność: pełne wycofanie się z aktywnego życia: niewydolność fizyczna i umysłowa. Późna starość: końcowe załamanie funkcji biologicznych traktowanie starzenia się jako jednej zmiennej. Jest to raczej kierunek przebiegu wielu zmiennych. Najprostszym sposobem prowadzenia badań nad procesem starzenia się jest traktowanie ich jako przedłużenia pracy badawczej nad rozwojem człowieka (12 – 15).

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.