Wyszukujesz psychologa w Rzeszowie? Nasza poradnia psychologiczna zapewni Ci pomoc!

Psychozy afektywne

Termin „afekt” jest używany w psychologii i w psychiatrii dla określenia uczuć i nastrojów. W psychozach tego typu występują znaczne zaburzenia uczuć, emocji i nastrojów, wywołując zmiany w zachowaniu się chorego.

– 1. Przy stanach maniakalnych jest on podniecony lub zdenerwowany, staje się nadmiernie aktywny i gadatliwy: występuje gonitwa myśli.

– 2. W depresji chory wpada w stan beznadziejności i rozpaczy, jego myśli i reakcje są powolne, a niepokój występuje bez dostatecznych przyczyn: rzadziej bywa irracjonalnie podniecony.

– 3. W psychozie maniakalno-depresyjnej u chorych występują kolejno okresy stanów maniakalnych i depresji. Pojawiają się zaburzenia percepcji, urojenia i halucynacje. Okresowo pacjenci wykazują pewną poprawę, po której następuje nawrót choroby. Depresje dzieli się na dwie kategorie: a) psychotyczne lub endogenne i b) reaktywne, czyli pochodzenia zewnętrznego. W pierwszych przypadkach można stwierdzić, iż w ciągu dotychczasowego życia pacjenta występowało szereg okresów depresyjnych. Często trudno jest określić, czy depresja w okresie starości ma charakter psychotyczny, czy też jest reakcją na stressy zewnętrzne lub objawem organicznych zmian w mózgu. Ustalenie przyczyny jest oczywiście bardzo ważne ze względu na wybór sposobu leczenia. Terapia wstrząsami elektrycznymi często łagodzi depresję „czynnościową”, natomiast może pogłębić choroby organiczne.

Zaburzenia afektywne występują w całym okresie wieku dojrzałego. W podeszłym wieku dominują depresje, czasem związane ze znacznym podnieceniem. Psychoza depresyjna różni się od depresyjnej fazy stanów maniakalno-depresyjnych tym, że przy tych ostatnich występują okresy stanów maniakalnych, których nie obserwuje się w depresji o charakterze psychotycznym.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.