Wyszukujesz psychologa w Rzeszowie? Nasza poradnia psychologiczna zapewni Ci pomoc!

SKOMPLIKOWANY AUTOPORTRET

Jestem głupia, zła i brzydka: do niczego się nie nadaję, nic mi nigdy nie wychodzi: czy komuś może zależeć na kimś takim jak ja? – niestety, większość ludzi przynajmniej czasami myśli o sobie w ten sposób. Niektórzy nawet zawsze. Najpierw spróbujemy połapać się w tym myśleniu, przeanalizować je nieco dokładniej, rozłożyć na czynniki pierwsze

– bowiem każdy plan poprawy sytuacji musi poprzedzać rozeznanie czyli diagnoza.

Masz więc i Ty, jak każdy, jakąś ogólną samoocenę. Malujesz swój autoportret w jaśniejszych lub ciemniejszych barwach. Ale ten obraz jest oczywiście znacznie bardziej skomplikowany, złożony z różnych -jeśli tak można powiedzieć – składników czy wymiarów. Myślę, że cztery z nich są najważniejsze:

– powierzchowność, wygląd zewnętrzny, ciało

– inteligencja, mądrość, zdolności

– dobroć, uczciwość, kwalifikacje moralne

– jaką jestem kobietą? jakim mężczyzną?

Jest jeszcze piąty ważny wymian co myślę o sobie w obszarze ”ja-inni”. Czy ludzie mogą mnie lubić ? Czy warto ze mną być ? Czy zasługuję na miłość? Można być przecież pięknym, mądrym i dobrym, a mimo to czuć się bardzo samotnie.

Jedna z moich przyjaciółek zwierała mi się kiedyś: ’’Jestem niebrzydka, życzliwie traktuję wszystkich i chętnie im pomagam, głowę mam też nie najgorszą, nauka zawsze szła mi dobize i w pracy osiągam spore sukcesy. Ale chyba mi czegoś ważnego brakuje. Prawie nie mam przyjaciół, znajomi o mnie zapominają, mężczyźni się mną nie interesują Strasznie mi tego brakuje”. Rozumiem ją, pewnie i Ty ją rozumiesz – trudno cieszyć się życiem bez dobrych kontaktów ze znajomymi, przyjaciółmi, najbliższymi.

Spróbuję zastanowić się przez chwilę nad każdym z tych pięciu obszarów – zachęcam Cię do tego samego. Ale przedtem jeszcze parę zdań dla tych, którzy lubią rozważać kwestie teoretyczne. Jeżeli Ciebie to nie interesuje, po prostu opuść ten kawałek i zacznij czytać dalej od następnego.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.