Wyszukujesz psychologa w Rzeszowie? Nasza poradnia psychologiczna zapewni Ci pomoc!

WŁADZA POLITYCZNA

Dobra ekonomiczne nie są jedynym elementem nierównomiernie rozdzielonym w społeczeństwie. Władza, czyli zdolność do wpływania na działania innych, jest również rozdzielona w sposób nierówny. Władza polityczna dotyczy zdolności wpływania na działania rządu: ona także jest rozdzielona nierówno. Władza polityczna jest w dużym stopniu powiązana z dobrami ekonomicznymi. Ci, którzy mają władzę ekonomiczną, wywierają większy wpływ na działania rządu niż ci, którzy takiej władzy nie mają. Widać to wyraźnie na przykładzie licznych skandali, w jakie zamieszani są urzędnicy rządowi (np. członkowie Kongresu czy doradcy prezydenta), oskarżani o „sprzedawanie” wpływów tym, których stać na ich kupienie w zamian za usługi polityczne czy osobiste.

Być może najlepszym przykładem na to, w jaki sposób nacisk ekonomiczny przekłada się na władzę polityczną, jest system podatkowy. Korzystne ustawy podatkowe są bardzo pożądane przez tych, którzy mają ogromne dobra ekonomiczne. Stosuje się specjalne klauzule – przez jednych nazywane „ulgami”, a przez innych „lukami” – które zmniejszają prawdopodobieństwo wprowadzenia „progresywnego” systemu podatkowego, czyli takiego, w którym im więcej się zarabia, tym większe płaci się podatki. Co roku pewna niewielka liczba bardzo bogatych jednostek płaci bardzo małe podatki, albo wcale ich nie płaci. Podobnie jest z przynoszącymi wielkie zyski korporacjami, takimi jak Boeing i General Electric, które często nie płacą podatków.

Dobra ekonomiczne nie są jedyną podstawą nierównego podziału władzy politycznej. Kiedy powstały Stany Zjednoczone, prawo wyborcze mieli jedynie biali dorośli mężczyźni dysponujący majątkiem. Dopiero w wyniki wojny domowej Amerykanie pochodzenia afrykańskiego uzyskali pełne prawa polityczne: ten postęp musiał być jednak uzupełniony o dodatkowe ustawy z roku 1965. Kobiety uzyskały prawo wyborcze dopiero na początku tego stulecia, a ludzie młodzi (od osiemnastu do dwudziestu jeden lat) bardzo niedawno.

Gdyby władza polityczna była rozdzielona równo, ci, którzy zajmują wysokie stanowiska polityczne, stanowiliby mniej więcej przekrój populacji. Tak jednak nie jest. Większość członków Kongresu i legislatyw stanowych to biali, którzy są protestantami, mężczyznami w średnim wieku i posiadają znaczny majątek osobisty lub rodzinny. Dotyczy to także osób zajmujących stanowiska polityczne z mianowania. Brownstein i Easton (1983) wykazali, że 95% wyższych urzędników mianowanych przez prezydenta Reagana po jego zaprzysiężeniu w 1980 r. było mężczyznami: 98% z nich stanowili biali. Niemal połowa mianowanych urzędników w chwili nominacji zarabiała powyżej 100 tys. dolarów, a znaczna mniejszość osiągała dochody powyżej 200 tys. dolarów. Sytuacja ta zmienia się jednak, albowiem coraz więcej kobiet i członków grup mniejszościowych jest wybieranych lub mianowanych na stanowiska polityczne.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.