Wyszukujesz psychologa w Rzeszowie? Nasza poradnia psychologiczna zapewni Ci pomoc!

Zmiana celów i treści psychoterapii

W końcu współczesna psychoterapia jest procedurą bardziej elastyczną i giętką. Długość leczenia, jego tempo i środki stosowane przez terapeutę zależą od wielu czynników, takich jak osobowość człowieka i jego preferencje. Tak na przykład dawniej uważano, że jedynie pacjenci leżący na kanapce terapeutycznej mogą swobodnie wyrażać swoje myśli. Był to dogmat, który jest odrzucany przez wielu współczesnych psychoanalityków. Istnieją dane kliniczne, z których wynika, iż dla pewnych pacjentów postawa leżąca jest niekorzystna: traktują oni terapeutę nakłaniającego ich do przyjęcia takiej postawy jako osobę autorytatywną, niegodną zaufania i szacunku. W związku z tym psychoterapia może również odbywać się bez słynnej kanapki. Giętkość procedur terapeutycznych zwiększa ich skuteczność.

Zmiana celów i treści psychoterapii, fakt, że stała się ona metodą bardziej aktywną i elastyczną, świadczy, iż psychoanalitycy współcześni umieją – przynajmniej w pewnym stopniu – dostosować strategię zmiany osobowości i zachowania człowieka do obecnych wymogów. Wbrew pozorom psychoterapia analityczna nie jest więc metodą raz na zawsze określoną. Przeciwnie, ulega ona ciągłej modyfikacji.

W psychodynamicznym portrecie człowieka psychoterapia odgrywa taką rolę jak inżynieria zachowania w behawioryzmie. Niewiele spraw łączy te metody. Inżynieria zachowania jest wynikiem myślenia o człowieku jako o istocie reaktywnej, całkowicie sterowanej za pomocą środowiska zewnętrznego. Metoda ta została stworzona przez uczonych i praktyków, którzy przyjęli postawę technologa: zgodnie z nią wszelkie modyfikacje przedmiotów są możliwe, o ile cele są jasno sformułowane. Behawio- ryści nie zajmowali się osobowością człowieka, lecz jego zachowaniem.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.